Ukrayna’nın Hollanda Büyükelçisi'nden önemli açıklama: Çok sayıda Hollandalı Ukrayna'da savaşmak için başvurdu

Ukrayna- Rusya savaşının 5. gününde kan dökülmeye devam ediyor. Her geçen dakika daha da şiddetlenen savaşta dikkat çeken bir açıklama Hollanda'nın Ukrayna Büyükelçisi Maksym Kononenko'dan geldi. Kononenko, Hollanda'dan oldukça çok sayıda kişinin Rusya’ya karşı savaşmak için konsolosluğa başvuru yaptığını belirtti.

28.02.2022, 23:16 Haberler
Ukrayna’nın Hollanda Büyükelçisi'nden önemli açıklama: Çok sayıda Hollandalı Ukrayna'da savaşmak için başvurdu

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken Hollanda'nın Ukrayna Büyükelçisi  Maksym Kononenko dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Kononenko, De Telegraf gazetesine yaptığı bir açıklamada, Hollanda'dan  oldukça çok sayıda kişinin Rusya’ya karşı savaşmak için konsolosluğa başvuru yaptığını belirtti.

HOLLANDALILAR UKRAYNA'DA SAVAŞMAK İÇİN BAŞVURU YAPIYOR

Büyükelçi Kononenko açıklamasında, 'gizlilik kuralları' nedeniyle kayıtlı Hollandalıların tam sayısını vermek istemedi. Kononenko, “Ukrayna silahlı kuvvetlerine katılmak isteyen Hollanda vatandaşlarından önemli sayıda talep aldık. Bu başvuruları, Başkan Zelensky’nin dün yaptığı açıklamasından önce aldık.” dedi.Ukrayna’ya gidecek yabancı gönüllülerin tam olarak ne yapabileceği ise bilinmiyor. 

Büyükelçi Kononenko, Ukrayna’da yardım etmek isteyen Hollandalılardan giderek daha fazla telefon ve mesaj almaya başlandığını belirterek,  bazı Hollandalıların insani yardım ve lojistik destek konusunda yardım etmek istediğini belirtti. Kononenko “hatta bazıları bize Ukraynalıların evlerinde kalmasına izin vermemiz için mesaj atıyor.” ifadelerini kullandı. 

Büyükelçi Kononenko, bugün Temsilciler Meclisinde yapılan Ukrayna konulu oturuma da katıldı. Kononenko, “Hollanda’ya ekonomik destek ve uyguladığı yaptırımlardan, Ukrayna'ya savunma ekipmanı tedarikine kadar yaptığı birçok yardımı için minnettarız” dedi

Yorumlar (0)