Venezuela'da darbeyi organize eden ABD'li Trump'ın koruması çıktı

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’daki 5 Mayıs’ta gerçekleşen silahlı eylem ve darbe girişiminde iki ABD vatandaşının tutuklanmasına ilişkin, “Hükümetimizi ilgilendiren bir şey yok. ” ifadesini kullanmasının ardından Venezuela yönetimi elindeki verileri kamuoyuyla paylaştı.

09.05.2020, 09:23 Haberler
Venezuela'da darbeyi organize eden ABD'li Trump'ın koruması çıktı

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’daki 5 Mayıs’ta gerçekleşen silahlı eylem ve darbe girişiminde iki ABD vatandaşının tutuklanmasına ilişkin, “Hükümetimizi ilgilendiren bir şey yok.” ifadesini kullanmasının ardından Venezuela yönetimi elindeki verileri kamuoyuyla paylaştı. Venezulea’da 5 Mayıs’ta darbe girişimde bulunduğu iddia edilen aralarında Luke Denman ve Jordan Goudreau (43) adlı ABD ordusuna mensup eski askerlerin olduğu toplam 8 kişi gözaltına alınmıştı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Karakas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’te düzenlediği basın toplantısında ABD’nin bu darbe girişiminin arkasında olduğunu öne sürmüştü.

TRUMP’IN KORUMASI ÇIKTI


ABD’de görevli astsubay Jordan Goudreau ABD Dışişleri Bakanlığı ile ‘Venezuela’daki petrol çıkarlarını korumak’ için bir sözleşmesi olduğunu ve Maduro’yu devireceğini itiraf etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’daki darbe girişiminde iki ABD vatandaşının tutuklanmasına ilişkin, “Hükümetimizi ilgilendiren bir şey yok.” ifadesini kullanırken, darbeyi itiraf eden Goudreau’nun Ekim 2018’de Trump’un kampanya mitinglerinde güvenliği sağladığı ortaya çıktı. Mitinglerinde çekilmiş bir fotoğraf karesinde Goudreau’nun ayakta durduğu görülüyor.

POMPEO: VATANDAŞLARIMIZI ALMAK İÇİN HER YOLU KULLANACAĞIZ


Öte yandan konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’da darbe yapma hazırlığında bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Amerikan vatandaşlarını geri almak için ‘her yolu’ kullanacaklarını belirtmişti.

Kaynak: Aydınlıkbanner1
Yorumlar (0)