Hollanda'da ölüm kalım savaşı veren Arzu için yardım çığlığı! Ailesi Türkiye'ye naklini istiyor!

Hollanda’nın Venray kentinde yaşayan 46 yaşındaki kanser hastası Arzu Kurtoğlu için yapılacak bir şeyin kalmadığını belirten doktorların yanı sıra ailesi ümidi kesmeyip, Türkiye'den yardım bekliyor. Türkiye Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek telefonu 4 gözle bekleyen aile kızlarının yaşama tutunabilmesi için ve gerekli tedavisinin Türkiye'de yapılabilmesi için hastayı Türkiye'ye getirmek istiyor.

26.04.2022, 00:18 Haberler
Hollanda'da ölüm kalım savaşı veren Arzu için yardım çığlığı! Ailesi Türkiye'ye naklini istiyor!

Venray’da ikamet eden Arzu Kurtoğlu geçirdiği kanser hastalığını atlatamadı. Hollanda'daki doktorlar Arzu için gerekli olan işlemlerin yapıldığını söylese de aile hastanın Türkiye'ye nakledilmesini istiyor. Arzu’nun abisi Haluk Kurtoğlu dört gözle konsolosluk vasıtasıyla ulaştığı Türkiye Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek telefonu bekliyor. Haluk Kurtoğlu, SonHaber muhabirine yaptığı açıklamada yaşanılan durumu şu şekilde aktardı: 

“İlk teşhis Arzu 18 yaşındayken kondu”

Arzu; 18 yaşındayken beyninde teşhis edilen tümör nedeniyle ameliyat geçirdi. Kız kardeşinin ameliyattan sonra bir ay ışın tedavisi aldığını belirten Haluk Kurtoğlu, bu ameliyatla kardeşinin kanserden kurtulduğunu söyledi. Fakat Arzu’nun rahatsızlığı 20 yıl sonra tekrar baş gösterdi ve genç kızın durumu kötüleşti. 

''Zamanla durumu kötüleşti'' 

“Ameliyattan sonra Arzu iyileşmeye başlamıştı. Ancak zamanla durumu kötüleşti. Kulakları duymamaya başladı. Giderek daha da kötüleşince hastanede yeni tetkikler yapıldı ve beyninde iki yerde yeni tümör olduğu ortaya çıktı. Bu sırada beynindeki tümörlerden bir tanesine iki gün ışın tedavisi uygulandı ve kısa bir müddet sonra bir bacağı tutmamaya başladı. Sonra beyninde kan pıhtısı oluşunca direk hastaneye kaldırıldı. Beyne pıhtı atma riskine karşı aşırı kan sulandırıcı vermeye karar verdiler. Ya fazla kan sulandırıcı vereceklerdi ya da öylece bırakacaklardı. Başka çare yoktu. Fakat verilen kan sulandırıcı beyin kanamasına neden oldu. Beş ay hastanede kaldı. Çıktığında yarım saatlik Epilepsi nöbetleri geçiriyor, konuşamıyor ve ayakları tutmuyordu.”

“Antibiyotik ve paracetamol verip geri gönderdiler”
Arzu'nun ağabeyi Haluk Kurtoğlu, şu anda kız kardeşinin gözlerinin rahatsız olduğunu, kulaklarının duymadığını, hatta yutkunamadığı için sıvı mama ve sondayla beslenmek zorunda olduğunu, en son yaklaşık 1,5 ay önce Arzu’nun ağır bir zatürre geçirdiği için hastaneye kaldırıldığını ancak sadece antibiyotik ve paracetamol verilip geri eve gönderdiklerini söyledi. 

Kurtoğlu: “Kardeşim şu anda oksijen, morfin ve sıvı gıda ile hayatta kalmaya çalışıyor ama zamanımız giderek daralıyor. Bu mübarek ayda yüce Allah’ın onu bize bağışlaması için dua ediyoruz. Kızcağız acı çekiyor ve hastane artık kabul etmiyor. Evde biz bakımını üstlendik bir de hemşire var. Burada doktorlar isterseniz morfin verelim uyutalım dediler. Oksijen ve sıvı gıdayı durdurup uykuda yaşantısına son vermek istiyorlar. Biz kabul etmedik.” dedi. 

"Henüz yanıt gelmedi. vaktimiz giderek daralıyor"
Yaklaşık 3 hafta önce Deventer Başkonsolosluğu aracılığıyla Türkiye Sağlık Bakanlığına ulaşmaya çalıştıklarını belirten Haluk Kurtoğlu, gerekli tüm form ve evrakları teslim ettiklerini ve durumun acilliğinin bizzat konsolosluk aracılığıyla bakanlığa iletildiğini belirtti. Kurtoğlu “Sağolsun konsolosluk bizimle gerçekten çok güzel ilgileniyor. Bilhassa Hasan Şenok bizimle çok ilgilendi. Allah razı olsun hepsinden.” dedi. Yapuılan başvuruya henüz yanıt alamadıklarını belirten Kurtoğlu sesinin bir an önce duyulabilmesi için yardım çığlığında bulundu. Kurtoğlu, her dakika bizim için çok önemli, gerçekten bekleyecek fazla vaktimiz yok. Annem perişan oldu. Aramadığım yer kalmadı. Lütfen artık bize yardımcı olun ” diyerek yetkililere seslendi. 

Yorumlar (0)