Hollanda içme suyu sıkıntısı yaşıyor! Acil uyarı yapıldı

Hollanda içme suyu sıkıntısı yaşıyor. Mevcut olan su şirketleri su sisteminin sınırlarına ulaştığını söyleyip acilen müdahale edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

26.09.2022, 23:57 Haberler
Hollanda içme suyu sıkıntısı yaşıyor! Acil uyarı yapıldı

Hollanda'daki 10 içme suyu şirketi, kuraklık, tuzlanma ve içme suyu kaynaklarının kirlenmesi nedenleriyle mevcut su sisteminin sınırlarına ulaştığını ve duruma müdahale edilmesi gerektiği yönünde uyarıda bulunup, ortak bir rapor yayınladı. 

NRC Handelsbald gazetesinin haberleştirdiği su şirketleri birliği Vewin’in hazırladığı ''Kısa ve uzun vadede içme suyu temini güvence altına almak'' başlıklı raporda 2030 yılına kadar daha fazla içme suyu üretmesi gerektiğine vurgu yapıldı.bunun yanı sıra şirketlerin yeterli içme suyu sağlamaya devam edebilmesi için “suyun alımını, arıtılmasını ve dağıtımını” artırması gerektiği belirtildi.

''Musluktan su aktığı görünüyor, ama değil''

Vewin raporunda “Musluktan su aktığı görünüyor, ama değil. Su sistemi, artan nüfus ve ekonomiye bağlı olarak kuraklık, tuzluluk ve artan su talebi nedeniyle sınırlarına ulaşıyor.” ifadesi yer aldı ve şu açıklama aktarıldı, “Bu nedenle içme suyu sektörü, gelecekteki su mevcudiyetini ve su kalitesini garanti eden, sağlam bir sistemi hedefleyen bir su geçişi üzerine tartışıyor. Kabinenin su ve toprağın mekansal planlama için yol gösterici ilkeler haline gelmesi konusundaki tutkusu, bununla kusursuz bir uyum içindedir. Bu; içme suyu tedarikinin sağlam ve sürdürülebilir entegrasyonunu ve güvenliğini garanti etmek için içme suyu şirketlerinin büyük görevler ve yatırımlarla karşı karşıya kaldığı uzun vadeli bir süreçtir.”

Raporda gerekli değişikliklerin yapılması ve zorluğun üstesinden gelinmesi için şirketlerin motivasyonunun yüksek olduğu belirtilirken,  “Bunun için iklim ve enerji geçişi, iklim uyumu, döngüsel ekonomiye geçiş, konut ve nitrojen sorunu gibi toplumsal zorluklar içerisinde doğru koşulların yaratılması gerekmektedir. Bu seçimler, hükümetlerin, sosyal ortakların ve kullanıcıların büyük çabasını gerektirir.” ifadesine yer verildi.

Hükümet gerekli tedbirleri almalı 

Belgede, tarım, sanayi ve evlerin atıklarından dolayı içme suyunun kalitesinin bozulmakta olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra gelecek nesillerin  ‘daha az güvenli’ bir güvenilir içme suyu kaynağına sahip olma riskiyle karşı karşıya olduğu da belirtildi. Su şirketleri, politikacıların çoktan harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Şirketler; hükümetin gerekli tedbirleri alması konusunda da uyarıda bulundu. Aksi taktirde, yeni yapılacak bu konutlara içme suyu sağlayabileceklerinin garantisini veremeyeceklerini belirtti. 

banner79
Yorumlar (0)