Hollanda Kovid-19'un 'süper varyantı' nedeniyle Afrika'nın güneyinden uçuşları durdurdu

Hollanda, Güney Afrika ve Botsvana'da görülen ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni bir koronavirüs varyantı nedeniyle Güney Afrika ülkelerine seyahat yasağı getirdi.

26.11.2021, 17:38 Haberler
Hollanda Kovid-19'un 'süper varyantı' nedeniyle Afrika'nın güneyinden uçuşları durdurdu

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. 

Pandemi başladığından itibaren koronavirüs çok sayıda mutasyon geçirmiş ve salgının seyri geçtikçe değişime uğramıştı.

Koronavirüs yeniden mutasyona uğradı ve bu sefer  Güney Afrika ve Botsvana'da görüldü.

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge konu ile ilgili yaptığı açıklamada Afrika'nın güneyinde yeni tip koronavirüsün tehlikeli bir varyantının tespit edildiğini, bu nedenle bu bölgeden yapılan uçuşların bugün saat 12 itibariyle durdurulduğunu belirtti. 

Bakan, Afrika’nın Güneyindeki ülkelerin “yüksek riskli ülke” kategorisine alındığını, bu ülkelerden gelen yolculara 'çifte test’ ve karantina zorunluluğu getirildiğini aktardı. 

İngiltere uçuşları durdurdu

 İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni bir varyantı araştırıyor. Daha fazla veri gerekiyor ancak şimdi önlem alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yarın öğleden itibaren 6 Afrika ülkesinin kırmızı listeye ekleneceğini ve uçuşların geçici olarak askıya alınacağını belirten Javid, İngiltere yolcularının da karantinaya alınması gerektiğini belirtti.

Bakan Javid, daha sonra yaptığı açıklamada da bu ülkelerin, Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve olduğunu bildirdi.

Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve'den İngiltere’ye uçuşlar yarın saat 12.00'den itibaren askıya alınacak ve pazar günü saat 16.00'dan sonra İngiltere'ye yeni gelenlerin de otellerde karantinaya alınması gerekecek.

AB genelinde 'süper varyantı' alarmı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Komisyon, üye ülkelerle yakın koordinasyon içinde, virüsün B.1.1.529 varyantıyla ilgili bir endişe nedeniyle Afrika'nın güneyinden uçuşları durdurmayı önerecek." ifadelerini kullandı.

Süper varyant: B.1.1.529

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da, Kovid-19'un çok sayıda mutasyona uğramış, "B.1.1.529" olarak isimlendirilen yeni bir varyantına rastlandı.

Güney Afrika'dan Hong Kong'a seyahat eden 1 kişide görülen ve "süper varyant" olarak nitelendirilen türün 32 mutasyona sahip olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlara göre, mevcut aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmadığı henüz bilinmiyor. Nadir görünmesi nedeniyle varyantın çok bulaşıcı olmadığı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)