Hollanda sağlık sektöründe skandal! Göçmenlere ayrımcılık yapıldığı belgelendi

Hollansa sağlık sektöründe göçmen kökenli hastalara yönelik ayrımcılık ve ırkçılık yapıldığı belgelendi.

26.10.2022, 19:27 Haberler
Hollanda sağlık sektöründe skandal! Göçmenlere ayrımcılık yapıldığı belgelendi

Hollanda sağlık sektöründe skandal! Geçtiğimiz günlerde vergi dairesinin yapmış olduğu ayrımcalığa bir yenisi daha eklendi ve aynı ayrımcılık sağlık sektöründe de yaşandı. Yaşanılan kimlik ve din temelli ayrımclık bu sefer belgelendi. 

Hollanda’da Statera Bilim Enstitüsü Vakfı, sağlık sektöründe göçmen kökenli hastalara yönelik yaptırdığı araştırma raporunu yayınladı ve skandal ortaya çıktı.  "Ayrımcılık hasta eder" başlıklı raporda, bazı sağlık çalışanlarının, göçmen kökenli hastalara yönelik ayrımcılık ve ırkçılık yaptığı belirtildi.Yazılan raporda, göçmen kökenli hastaların deneyimlerinin, "doktorları tarafından ciddiye alınmama, sağlık çalışanlarının olumsuz tutumları ve bazen açık ırkçılık veya ayrımcılığa maruz kalmaları" şeklinde olduğu ifade edildi.

Raporda, göçmen kökenli hastaların, ön yargı, anlayış, iletişim eksikliği veya dil engelleri nedeniyle diğer hastalara göre farklı muamele gördüğü ifade edilirken, sağlık sektöründeki ayrımcılıkla mücadelenin ayrımcılığın kanıtlanması, ölçülmesi ve ardından buna uygun önlemler alınmasıyla olduğu kaydedildi. Raporda bunun yanı sıra hastalara sadece göçmen kökenli oldukları için "kötü tedavi ve yaklaşım görebildikleri" ifadesi yer aldı. Araştırma  6 profesyonel sağlık çalışanı ile detaylı görüşmeden ve 183 katılımcı arasında yapılan anketten oluştuğu belirtildi. 

"Sağlık sektöründe görünen ayrımcılık hastanın sağlığına çok zararlıdır''

Statera Bilim Enstitüsü Vakfı Müdürü Gökhan Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları araştırmayla sağlık sektöründe göçmen kökenli hastalara yönelik ayrımcılık konusunda daha da bilinçli olunmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Çoban, "Hollanda vergi dairesinin yaptığı ayrımcılıktan sonra, sağlık sektöründe de kimlik ve din temelinde ayrımcılık yapıldığı görülmektedir. Sağlık sektöründe görünen ayrımcılık hastanın sağlığına çok zararlıdır. Hastalar kimliklerine veya dinlerine göre farklı muamele görüyor. Bu da tedavide farklılıklara neden oluyor. Tıbbi tedavideki bu farklılık, hastaların her zaman doğru tedaviyi görmediği anlamına gelir." değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda'da ayrımcılığın, son yıllarda sıkça karşılaşılan bir sorun olduğuna dikkati çeken Çoban, "Sağlık sektörünün bu konuyu ciddiye alması gerekiyor. İlk önce sorunu tanıyıp çözüm üretmesi gerekiyor çünkü sağlık çalışanları kendilerini genelde suçsuz sanıyor veya yaptığı ayrımcılığın farkında değil. Sağlık sektöründe çalışanların, yabancılara karşı bilinçaltı davranışlarının farkında olması için daha iyi bir kültürel eğitim almaları gerekiyor." dedi.

banner1
Yorumlar (0)