Hollanda’da ayrımcı ve ırkçı olaylara maruz kalanlara IOT'den önemli çağrı!

Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT), geçtiğimiz hafta Giethoorn’da oturan bir Türk ailenin maruz kaldığı insanlık dışı ayrımcı saldırılar için harekete geçti. IOT, yaşanılan insanlık dışı durum için Adalet ve Güvenlik Bakanlığı ile görüşmeye hazırlanıyor.

08.02.2022, 18:22 Haberler
Hollanda’da ayrımcı ve ırkçı olaylara maruz kalanlara IOT'den önemli çağrı!

Türkler İçin Danışma Kurulu ('IOT) Giethoorn'da yaşanan ırkçı ve ayrımcı saldırılar için harkeete geçti. Adalet ve Güvenlik Bakanlığı ile görüşmeye hazırlanan IOT, görüşme öncesinde bir dosya hazırlanacağını bildirdi. Hazırlayacağı dosyada Hollanda'da yaşayan Türklere çağrı yapan IOT, polisin, ayrımcı ve ırkçı saldırılarına duyarsız kaldığı veya bizzat kendilerinin bu davranışları sergilediği olaylar için kurumla irtibata geçmelerini istedi.

IOT Başkanı Zeki Baran “Yaşadığınız ayrımcı olayları IOT’ye bildirin!” başlıklı çağrısında  Hollanda'da yaşayan Türkler'e şu şekilde seslendi:

 

Geçen hafta Giethoorn’da oturan bir Türk ailenin maruz kaldığı insanlık dışı ayrımcı ve ırkçı nitelikli saldırılar sonunda nasıl evlerini terk etmeye zorlandıklarıyla ilgili gelişmeleri büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla izledik. 

Ailenin yardım için başvurduğu polis görevlileri hiç bir girişimde bulunmadığı gibi, saldırıları ırkçılık olarak tanımlamamak için nasıl çaba sarf ettiklerine televizyon ekranlarında şahit olduk. 

Polis ve diğer adli makamların ırkçı saldırı ve olayları görmezden gelmeleri ve hatta haklı göstermeye çalışmaları maalesef sıkça görülmeye başladı. Geçen sene basına yansıyan, Rotterdam Polis teşkilatında görevli polis memurlarının kendi aralarındaki whatsapp konuşmalarındaki ırkçı görüşleri hepimiz biliyoruz. 

Yine Rotterdam’da 16 yaşındaki Hümeyra’nın öldürülmesinden sonra aynı polis memurları arasındaki mesajlarda “Bir Türk daha azaldı” şeklinde görüşler dile getiriliyordu. Olayın ortaya çıkmasından sonra adı geçen polis memurlarına sadece kınama cezası verildi.

Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) olarak, konuyu Adalet ve Güvenlik Bakanlığı ile görüşerek bu tür olayların son bulması için etkin önlemler alınmasını isteyeceğiz. 

Bu görüşme öncesinde bir dosya hazırlamak istiyoruz. Bu konuyla ilgili olarak polisin, ayrımcı ve ırkçı saldırılarına duyarsız kaldığı veya bizzat kendilerinin bu davranışları sergilediği olayları bize bildirmenizi rica ediyoruz. 

Bu konuda da yaşadığınız olayları, deneyimlerinizi mail ([email protected]) veya telefonla da (030-2343625) bize bildirebilirsiniz.

banner79
Yorumlar (0)