Hollanda’dan flaş Türkiye kararı! O sürede değişiklik yapıldı

Türkiye'den Hollanda'ya döneceklerden istenen testlerin süresinde değişiklik yapıldı

23.08.2021, 11:42 Haberler
Hollanda’dan flaş Türkiye kararı! O sürede değişiklik yapıldı

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken ülkeler ise sınırlarına giriş çıkışlarda pcr testi zorunluluğu getiriyor. 

Bu kapsamda Hollanda, ülkeye Türkiye’den gelecek olan vatandaşların uyması gereken kurallardan bir tanesi olan PCR ve Antijen testleri geçerlilik sürelerinde değişiklik yaptı.

20 Ağustos itibariyle yürürlüğe giren kurallara göre uçağa binmeden yaptırılacak olan PCR testi geçerlilik süresi 72 saatten 48 saate, antijen testi geçerlilik süresi ise 48 saatten 24 saate indirildi.

Dönüş esnasında geçerli kurallar şu şekilde sıralanıyor:

Türkiye'den Hollanda'ya dönüşünüzde aşağıdaki 3 kanıttan birini göstermeniz gerekmekte:

- Aşılama kanıtı: EMA (Avrupa İlaç Ajansı) veya WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanmış bir aşı ile tam olarak aşılandığınızı gösteren aşı sertifikası. Aşı sertifikası, son aşılamadan 14 gün sonra seyahat için geçerlidir. Her iki aşısını olan ancak üzerinden 14 gün geçmeden seyahat edecek olanlar Hollanda'ya dönmeden önce negatif bir test sonucu veya iyileşme kanıtı (bir AB üyesi ülke tarafından verilmiş) göstermelidir.

- Test kanıtı: Negatif sonuçlu PCR testiniz Hollanda'ya varış zamanınızdan en fazla 48 saat önce, negatif sonuçlu antijen testiniz ise 24 saat önce alınmış olması gerekmekte.

- İyileşme kanıtı: Pozitif PCR/NAAT testiniz en az 11 gün ve en fazla 180 gün önce yapılmış olmalıdır. İyileştiğinize dair belge bir Avrupa Üye Devleti tarafından verilmiş olmalıdır.

-12 yaşın altındaki çocuklar bu belgeler olmadan Hollanda'ya geri dönebilirler.

- Aşı olmuş olsanız dahi emin olmak için, eve döndüğünüzde kendi kendinize bir test yapın. 

- Hollanda'ya vardığınızda karantinaya alınmanız gerekmez.

Yorumlar (0)