Mehmet Kutluhan Yayçılı kimdir | Yayçılı, Eşref Kerküklüye konuştu; çarpıcı açıklamalarda bulundu

Irak Türkmen Cephesi Ankara Temsilcisi Mehmet Kutluhan Yayçılı, gazeteci Eşref Kerküklü’ye verdiği açıklamada, Türkmen davasına vurgu yaparak, “Bu bir sancak yarışıdır, projelerimizle sancağımızı güzel yerlere taşıyacağız” dedi. İşte ayrıntılar…

06.01.2022, 15:32 Haberler
Mehmet Kutluhan Yayçılı kimdir | Yayçılı, Eşref Kerküklüye konuştu; çarpıcı açıklamalarda bulundu

Türkmeneli coğrafiyesinde tanınan Türkmen Lider Şehit Mustafa Kemal Yayçılı’nın oğlu Mehmet Kutluhan Yayçılı’nın ITC Ankara temsilciliği görevine gelmesi, Türkmenler tarafından sevinçle karşılandı. 

Sancağımızı güzel yerlere taşıyacağız Mehmet Kutluhan Yayçılı

Geçtiğimiz haftalarda Irak Türkmen Cephesi’nde yapılan görev değişimlerini ve istifaları Kerküklü’ye değerlendiren Yayçılı, “Bu bir sancak yarışıdır, projelerimizle sancağımızı güzel yerlere taşıyacağız” şeklinde konuştu. 

Davasına bağlı ekiple yolumuza devam edeceğiz Mehmet Kutluhan Yayçılı

WhatsApp üzerinden Eşref Kerküklü’nün sorularını yanıtlayan İTC Türkiye Temsilcisi Mehmet Kutluhan Yayçılı, “davasına bağlı yeni bir ekiple yolumuza devam edeceğiz.  ITC Ankara temsilciliğinden istifa edenler arasında Ali Hüseyin Beyatlı bey yirmi yıllık dostumdur, kardeşimdir.  Her zaman da dostum olarak kalacaktır. Ali beyin istifa kararını asla sorgulamıyorum, kararına saygım vardır. Onun desteğini her zaman arkamda his edeceğim, yapmış olduğu yazılı istifa açıklamasında, yeni gelen yönetimede destek olacağını beyan etmiştir ondan da beklenen budur. Bugüne kadar yapmış olduğu hizmet içinde kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Söyleşinin tamamını dinlemek için alta yer alan manşet resimine tıklayın:


MEHMET KUTLUHAN YAYÇILI KİMDİR?

Mehmet Kutluhan Yayçılı, 7 Haziran 1986 yılında Ankara’da Mustafa Kemal YAYÇILI ve Neval YAYÇILI’nın ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. ORSAM (Ortadoğu Araştırmaları Merkezi) ve benzeri STK’larda birçok eğitim almış olan Yayçılı, Irak’ta birçok kez saha çalışması yapmış ve bu çalışmaları dergilerde makale olarak yayımlanmıştır.

2014 yılında Başbakanlığa bağlı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünde göreve başlayan Yayçılı,  Suriye’de, Güneydoğu Anadolu’da ve Irak’ta birçok saha çalışması içerisinde bulunmuştur. 

2018 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında çalışmaya başlayan Kutluhan Yayçılı, hâlihazırda bu görevine sürdürmektedir. 

Evli ve Mustafa Kemal, Alp Arslan adında iki çocuk babası olan Mehmet Kutluhan Yayçılı, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Mehmet Kutluhan Yaycılı’nın Eğitim Hayatı 

Eğitim hayatını Ankara’da tamamlayan YAYÇILI ilk-orta ve lise öğrenimini Özel Bilim Kolejinde tamamlamış daha sonrasında Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur.

Halihazırda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Uluslararası ilişkiler  ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalında Güvenlik Çalışmaları bölümünde tezli Yüksek Lisansına devam etmektedir.    

Mehmet Kutluhan Yaycılı’nın Siyasi Geçmişi ve Üstlendiği Görevler

Üniversite hayatında Türk Tarih Platformu başkanlığı ve Genç Girişimciler grubu kurucular kurulu üyesi ve aynı zamanda Genel Başkanlığını yapmıştır.

20’li yaşlarında siyasete ve Türklük davasına merakı dolayısı ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfında birçok görev icra etmiştir.

Türk Dünyası Masası başkanlığı yaptığı dönemde Türk Dünyasının birçok yerinden insanlarla etkileşim sağlamış ve ortak organizasyonlar içerisinde bulunmuştur.

Üniversite hayatında Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Topluluğunda Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.  

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir. 

Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği Kurucu üyesidir. 

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Ankara Şubesinin Yönetim Kurulu görevini üstlenmiştir.   

Yorumlar (0)