Eski Kerkük Valisi Necmettin Kerim öldü; iyi bilmezdik

31 Ekim 2020, 21:48 Yazarlar
Eski Kerkük Valisi Necmettin Kerim öldü; iyi bilmezdik
Eski Kerkük Valisi Necmettin Kerim'in ölüm haberi geldi. Ölüm haberi bügün ajanslar da yer alsada aslında bir kaç gün önce (27/10/2020) öldüğü biliniyordu ama daha fazla gizli tutamadılar ve bugün (31/10/2020) öldüğüne dair Terör Örgütü PKK destekli sitelerde ve başka yerlerde yer aldı.

 

Necmettin Kerim'i, yaptığı ayrıştırıcı-yıkıcı faaliyetlerinden biliyoruz bu nedenle başlıkta kendisini 'iyi bilmediğimizi' yazıyoruz. Evet, Necmettin Kerim'i iyi bilmezdik.

 

Kerim, 29 Mart 2011'de Kerkük Valiliği'ne seçildi ve 3 Nisan 2011 tarihinde bütün Kerküklülere hizmet edeceğine dair yemin etmişti. Ancak ne yeminini tuttu ne de Kerkük'ün köklü yerlisi olan Türkmenlere karşı adil davrandı. Seçim sloganı, 'Kerkük Kürdistan'ın kalbidir' olmuştu. Necmettin Kerim'in seçim sloganı dahi nasıl bir ayrılıkçı-bölücü olduğunu ortaya koyuyordu. 29 Mart 2011 tarihinden kaçacağı tarihe yani 16 Ekim 2017'ye kadar çok büyük provokasyonlara imza atıyor, Kerküklülerin arasında çatışma çıkarmak için elinden geleni yapıyordu.

 

Necmettin Kerim, Kerkük'teki stratejik noktaları Terör Örgütü PKK'ya ayırmıştı. Peki PKK Kerkük'te ne yapıyordu? Türkmen iş insanlarına baskı, kaçırma, haraca bağlama, Türkmen siyasetçilerine suikast girişimleri yapıyordu. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Münir Kafili (61) 2014 yılında yakın mesafeden uğradığı silahlı saldırı sonucu Şehit düşmüştü. 2014 yılında Kerkük PKK'nın üssü haline gelmişti.

[caption id="attachment_2989" align="alignnone" width="729"] Sağda PKK’nın ele-başı Cemil Bayık, ortada Necmettin Kerim ve onun yanında Sabri Ok.[/caption]

 

Kerkük'te Kürtlerin yoğun yaşadığı mahalle ve bölgeler Avrupa ülkelerindeki her hangi bir mahalle veya bölgeyi anımsatıyordu. Caddelerin temizliği, parkların yem yeşil olması, düzenli olarak sokaklardan çöplerin toplanması, devamlı elektiriğin olması dikkat çekiyordu.

 

Kerkük'teki Türkmen mahalle ve bölgeleri ise tam tersi, ne elektirik var ne sokaklardan çöpü toplayan ne de Türkmenlerin varlığını konu eden var. Necmettin Kerim'in Kerkük valisi olması aslında çoğu kamu dairelerinde kendi zihniyetinin egemen olması demekti aynı zamanda.

 

Necmettin Kerim, Kerkük'te kamu binalarına Kürt bayrağının aslınması kararı vermiş ve Kerkük'te yeni bir krize imza atmıştı.

 

Necmettin Kerim, ayrıştırıcı-yıkıcı faaliyetlerine bir yenisini ekliyerek, Kerkük'ün önemli noktasına 14 metre genişliğinde ve 21 metre yüksekliğinde, devletin bütçesinden yüz binlerce dolarlık bütçe ayırdı ve büyük bir peşmerge heykeli inşa ettirdi. Irak devleti, Kerkük tamamen elden gideceğini fark edince Haşd-i Şabi (Halk Fedaileri) gücü ile PKK'yi Kerkük'ten çıkardı. "Haşd-i Şabi gücüne karşı direneceğiz" diyen dönemin Kerkük Valisi Necmettin Kerim herkesten önce kaçtı. Kerim'in de yüz binlerce dolar devletin bütçesiden ayırarak inşa ettirdiği peşmerge heykelinin elinden Kürt bayrağını çıkardılar yerine Irak bayrağı koydular. Bu da kaçan vali Necmettin Kerim'e ikinci şoktu. Şu an Kerkük ve Erbil'de yaşayan Kürtler peşmerge heykelinden son derece rahatsızlar. Gerekçeleri, peşmerge heykelinin elinde Irak bayrağının dalgalanmasıdır.

 

[caption id="attachment_2986" align="alignnone" width="1213"] Dönemin kaçak valisi Necmettin Kerim'in yaptırdığı peşmerge heykeli. Önce Kürt bayrağı astılar şu an ise Irak bayrağı daimi olarak asılı. Bayrak krizi ardından, ücret karşılığı peşmerge görevi yapan Kürt gençleri 'kimin için peşmergelik yapılıyor ne için ölünüyor' sorusuna yanıt arar oldular.[/caption]

 

Irak devleti, kaçak vali Necmettin Kerim'in yakalanması ve yaptıklarının hisabının vermesi için İnterpol'u harekete geçirdi ve kaçak vali Kerim, 2015 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Refik Hariri Havalimanı da yakalandı ve serbest bırakıldı.

 

Necmettin Kerim (Najmeldin Karim) Kimdir?

 

Lise eğitimini Kerkük’te tamamladı. Musul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1971 yılında, Kürt Öğrenci Birliği başkanlığına seçildi. Bir yıl sonra, 1972 yılında peşmerge güçlerine katıldı. ABD’ye gitti. George Washington Üniversitesi’nde nöroşirürji eğitimini tamamladı. Türkmen katliamcısı Molla Mustafa Barzani’nin kişisel doktoru oldu.

 

ABD’de Kürtlerle ilgili konularda aktif rol oynadı. 1991-1999 yılları arasında Kuzey Amerika Kürt Ulusal Kongresi kurucu üyesi ve başkanı olarak görev yaptı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi ve ABD Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Kürtler hakkında bilgi verdi. Washington Kürt Enstitüsü’nün kurucusu ve başkanıdır. Ayrıca Paris Kürt Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi’dir. 1992 yılında, Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Dışişleri Bakanlığı ile çalıştı. 31/10/2020 saat 23:00'da ABD'de öldü.

 

EŞREF KERKÜKLÜ | YORUM-ANALİZ
Yorumlar (1)
deniz hoca 2 ay önce
sen kurd degilsin birsey degilsin sen ulkucu mafyasinin bayragiyla poz verince kim sana ne diyor kurdluk size neden batiyor onuda anlamis degilim adam kurd benligini koruyunca sorun turkler kurdleri her yerde katledigi zaman sorun yok