Türkiye-Hollanda Arası FETÖ'nün Casusluk Faaliyeti

19 Mart 2020, 07:03 Yazarlar Eşref Kerküklü
Türkiye-Hollanda Arası FETÖ'nün Casusluk Faaliyeti
EŞREF KERKÜKLÜ | YORUM-ANALİZ

Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ / PYD) avukat görünümlü casusluk faaliyeti yaparken suç üstü olan sözde 'avukat' Yılmaz Sunar, geçtiğimiz dönemde yakayı eleverdi ve şu an Türkiye'de tutuklu durumda. FETÖ'cü Sunar, Hollanda'nın yanı sıra Almanya, Norveç ve İsveç Büyükelçilikleri'ne terör örgütü üyeleri olduğu söz konusu ülkeler tarafından da bilinen kişiler hakkında adli kayıtlarla ilgili bilgiler / belgeler paylaştı. Sunar'ın casusluk faalliyetine göz yuman ve hatta yardımcı olan emniyet görevlilerinin kim veya kimler olduğu ayrıca araştırılıyor.

13 TERÖR ÖRGÜTÜ DOSYASI İLE YAKALANDI
Yaptığı casusluk faalliyeti ile MİT'in dikkatini çeken Sunar, 90 gün sıkı takipten sonra İstanbul'dan Ankara'ya otobüsle giderken Ankara yakınlarında yakalandı. FETÖ'cü Yılmaz Sunar yakalandığın da yanında B.D. adlı başka bir FETÖ'cü 'avukat' arkadaşı vardı ve çantasında 13 terör örgütü mensubu olduğu bilinen kişilerin bilgileri ve dosyalar vardı.

ALMAN BÜYÜKELÇİ: "CASUSLUK FAALİYETİ DEĞİL" DEDİ ALMAN BAKAN: "CASUSLUK FAALİYETİ" DEDİ
Yılmaz Sunar'ın gizli işleri ortaya çıktıktan hemen sonra en fazla Hollanda ve Almanya paniğe kapıldı. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, FETÖ'cü Yılmaz Sunar ile ilgili "uluslararası düzeyde olağan ve kanaatimizce yasak olmadığı tartışmasız bir destek sağlamıştır" dedi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi, Sunar'ın yaptığının casusluk faaliyeti olmadığını ileri sürse de Alman bakan büyükelçinin aksini iddia etti ve bunun bir "casusluk faaliyeti" olduğunu dile getirdi artı "bu kabul edilemez" dedi.

Almanya İçişleri bakanı Thomas De Maiziere 2017 yılında benzer bir konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Vatandaşlar hakkında dış ülkeler tarafından istihbarat toplanamaz. Alman topraklarında casusluk faaliyetleri suç teşkil eder ve kabul edilemez" dedi.

Evet bakanın dediği gibi "Alman topraklarında vatandaşlar hakkında dış ülkeler tarafından istihbarat toplanamaz" çok net. 'Avukat' cübbesi içine saklanmış FETÖ'cü Yılmaz Sunar hangi faaliyeti yapıyordu? Türkiye vatandaşları hakkında istihbarat topluyordu ve Avrupa ülkelerine satıyordu.

Hollanda'dan üst düzey bir yetkili Türkiye'ye giderek Yılmaz Sunar'i hapishane de ziyaret etti artı sürecin hızlanması için Sunar'a söz verdiği biliniyor. Hollanda daha sonra ne yaptı?
Hollanda'da bulunan ve iltica talebi için başvuran 50 FETÖ'cü kişiye oturum izni verdi. Türkiye vatandaşının oturum alması ve bu rakamın 50 olması son 20-30 yılın en dikkat çeken kararı idi.

BATI ÜLKELERİ FETÖ'CÜLERE NEDEN KUCAK AÇIYOR?
FETÖ Firarisi Said Sefa, youtube kanalından yaptığı bir konuşmada, "batı ülkeleri çok rahatlıkla FETÖ firarilerine oturum izni verebiliyor çünkü batı, Türkiye'de FETÖ'cüler üzerinden birşeyler yapabileceğine inanıyor" diyor işte o konuşması:

[video width="720" height="720" mp4="https://www.esrefkerkuklu.com/images/haberler/2020/03/UFHKZIah5Ii0RuNT.mp4"][/video]

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Hollanda Göç ve Vatandaşlık Hizmetleri Dairesine, 1951 tarihli "Mültecilerin Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi'ni" hatırlatıyor ama AB hiç oralı olmuyor. Cenevre Sözleşmesi demek terör konumunda olan bir kimse mülteci muamelesi göremez demek. Ama AB ne o sözleşmeyi takıyor ne de Türkiye'nin itirazlarına kullak veriyor.

BATI, ERDOĞAN'DA ŞABAN DİŞLİ ÇELİŞKİSİ GÖRDÜ; 'CENEVRE SÖZLEŞMESİ'Nİ DELDİ
Sevgili okur, FETÖ ile yapılan mücadeleyi çok kısa anlatıyım ve AB'nin, "Cenevre Sözleşmesi"ni takmamakta halklı mı yoksa haksız mı sen karar ver. FETÖ'cü Mehmet Dişli'nin kardeşi Şaban Dişli, Türkiye Cumhuriyetini temsilen Hollanda'da büyükelçi. Şaban Dişli konumunda olan herkes KHK'dan bütün görevlerinden uzaklaştırılmış ve hatta çoğu ceza evinde. FETÖ'nün kanlı darbesinden hemen sonra Şaban Dişli'ye karşı AK Parti'de ciddi bir tartışma başladı alt taban isyan bayrağı açtı. Bu durumun ciddiyetini fark eden Cumhurbaşkanı Erdoğan hemen Şaban Dişli'yi AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı görevinden aldı. Ama sonra ne yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan? uzaklaştırdığı kişiyi tutu T.C. Hollanda Büyükelçisi yaptı. Toplum son derece üzüntü içinde kaygıyla süreci izledi / izliyor.

FETÖ'NÜN AVRUPA'DAKİ ÜSSÜ; HOLLANDA
Sevgili okur, Hollanda FETÖ için ne demek biliyor musunuz? En güçlü olduğu ülke demek. Bu ülkede, FETÖ Firarisi sözde 'savcı' Zekeriye Öz ve terörist-başı Fethullah Gülen'in güvendiği 7 kişiden biri olan 'Necdet Hoca' kod adlı Necdet Said Başaran adlı militan FETÖ'cü var. Bu isimler Türkiye'de terör listesinde ve toplumda bilinen isimler ama bilinmeyen hem üst düzey kaçak sözde 'askerler', 'polis', 'öğretmenler' ve benzer düzeydeki FETÖ'cüler var burda Hollanda'da. Hollanda FETÖ'nün Avrupa'daki üssü durumunda.

Hollanda'daki insanlar zaman zaman tartışıyor kendi aralarında 'acaba gece çöktüğünde Şaban Dişli, Necdet Said Başaran ve Zekerya Öz ile görüşüyor mu?' şeklinde tartışmalar yaşanıyor. FETÖ ile mücadele de yaman bir çelişki yok mu sevgili okur? Bu çelişkiyi gören AB, "Cenevre Sözleşmesi"ni hiç takar mı?

TOPLUM TARTIŞIYOR; EMRULLAH AKGÜNDÜZ KİMDİR?
Önümüzde ki süreçte, TC Lahey Büyükelçiliğinde sözde basın müşaviri olarak süre tüketen Emrullah Akgündüz adlı tartışmalı kişiyi geniş kapsamlı ele almaya çalışacağım. Emrullah Akgündüz'ün Milli Ruhlu Gazetecileri nasıl yok saydığını, 15 Temmuz'da Türk basınının verdiği mücadeleyi nasıl engellemeye çalıştığını, plaketlerle Hollanda'daki Türk medya mensupları arasında fitne yarattığını, tane tane anlatmaya çalışacağım.
Yorumlar (1)
CIA FETÖ'yü Yunanistan'da sahaya sürdü; FETÖ'cü Abdullah Bozkurt, Türkiye'ye karşı Yunan'a sahip çıktı - Yeni Nesil Medya - Eşref Kerküklü 4 yıl önce
[…] Türkiye-Hollanda Arası FETÖ’nün Casusluk Faaliyeti […]